Jíme proto, abychom byli silní a měli dost energie. Proč to ne vždy funguje? Proč je nám někdy po jídle těžko a jsme unavení? Proč po jídle usínáme místo toho, abychom vyskočili a pustili se s chutí do všeho, co chceme zvládnout?
Raději posloucháte a cvičíte, než čtete? Pusťte si záznam webináře Jak být ve svém středu a všechno podstatné se dozvíte i naučíte.
Ospalost a únava po jídle jsou znamením toho, že vaše trávení dobře nefunguje. Vaše slezina, slinivka a žaludek mají potíže zpracovat a přeměnit potravu na živiny, z nichž čerpáte svou životní sílu. Takže můžete jíst, jak chcete, a přesto získáte energie jen velmi málo. Co hůř, můžete hubnout nebo vám mohou naopak přibýt nějaká ta kila navíc a s nimi spousta zdravotních potíží.
Pojďme si říct, co se s tím dá dělat pohledem tradiční čínské medicíny a 5 elementů. Více o tradiční čínské medicíně a souvislosti s cvičením čchi-kung si můžete přečíst v článcích Jak to s čchi-kung a čínskou medicínou začalo a Čchi-kung jako součást tradiční čínské medicíny.
Když pochopíte, jak v lidském těle funguje živel Země, snadno zjistíte, co dělat a co nedělat, aby vaše trávení (a nejen ono) dobře fungovalo.
V přírodě je Země zdrojem výživy pro všechno živé. Rostliny z ní čerpají vláhu a minerály, zvířata se zase živí rostlinami. To, co zemře, zbytky rostlin i živočichů, dokáže Země rozmělnit a rozložit a potom přeměnit na nové živiny. Právě schopnost přeměny je pro živel Země typická a pro nás velmi důležitá.
Také všechno jídlo, které jíme, pochází ze Země. Aby nám dodalo sílu a energii, musí ho nejprve rozmělnit a zpracovat žaludek. Slezina se slinivkou ho potom přemění na živiny, které krev rozvede ke všem tkáním těla. Slezina a žaludek tedy plní v organismu funkci Země tím, že zásobují tělo živinami a energií.
Podívejte se na to, jak se cítíte po jídle a jak vůbec dokážete zpracovat všechno, s čím se v životě potkáte.
Pokud slezina, slinivka a žaludek správně fungují a jejich energie je v rovnováze, máte zdravou chuť k jídlu. Jíte v okamžiku, kdy si potřebujete doplnit energii, a jíte rozmanitou stravu, podle toho, na co máte chuť. Nepřejídáte se, protože jste vnímaví k tomu, kdy máte dost. Po jídle se cítíte nasycení a posilnění, naplnění čerstvou energií. Udržujete si stabilní váhu, nehubnete ani nepřibíráte.
Máte nejen dobré zažívání, ale také v životě dokážete zpracovat a vstřebat vše, co vám život přináší, a přeměnit to na něco pozitivního, máte zkrátka sílu se svém životě něco změnit. Jste spokojení a vyrovnaní, zakotvení ve svém středu.
Když jsou slezina, slinivka a žaludek oslabené a nefungují, jak mají, váš organismus strádá a chřadne. Chybí mu živiny a energie, aby mohl bez problémů fungovat. Nemáte chuť k jídlu, jste v jídle vybíraví nebo se naopak přejídáte a nepoznáte, kdy máte dost. Nedokážete si udržet stabilní váhu. Trápí vás různé zažívací potíže: pálení žáhy, překyselení žaludku, nadýmání, plynatost, průjem, zácpa no a samozřejmě zmiňovaná únava po jídle. Cítíte se celkově unavení, bez energie, nemáte sílu ve svalech.
Řadu věcí, které se vám v životě přihodily, nedokážete zpracovat a strávit. Můžete zažívat pocity zatrpklosti, nevraživosti nebo ukřivdění, které s vámi zůstávají někdy i po mnoho let.
Posílit živel Země v těle můžete z pohledu tradiční čínské medicíny dvojím způsobem.
Výběrem jídla každý den určujete, kolik živin z něj získáte a v jaké kondici budou vaše trávicí orgány potom, co ho zpracují. Sami rozhodujete o tom, zda budete jíst s mírou nebo se přejídat. Zda budete jíst zdravě, to, co vám dělá dobře, nebo se nacpete tím, co vám přijde pod ruku. Právě vaše stravovací návyky jsou jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete ovlivnit.
Dle čínské medicíny závisí vaše zdraví a vitalita od vrozené složky a od toho, jak se o svoji energii staráte během svého života. To, kolik životní energie jste dostali do vínku už ovlivnit nemůžete. Co ale můžete dělat je jednak věnovat pozornost tomu co a jak jíte a jednak podporou vašich orgánů. Cvičení ččhi-kung aneb „umění pěstování energie“ staří Číňané vyvinuli, aby podporovali zdraví zevnitř, kultivací o „čchi“. Pokud vám toto slovo zní cizokrajně a složitě, přečtěte si, co je čchi a je-li doopravdy skutečná.
Průmyslově vyráběné potraviny obsahují velké množství cukrů, tuků a přidaných chemických látek, které zatěžují a oslabují vaši slezinu a žaludek. Nerafinované, přírodní potraviny jsou mnohem komplexnější a jejich zpracování probíhá postupně s tím, jak procházejí zažívacím traktem. Výživné látky z nich se uvolňují do krve postupně a ne najednou, jako u rafinovaných potravin. Hladina cukru v krvi mnohem méně kolísá a slinivka ji zvládá kontrolovat. Ano, jejich příprava někdy trvá déle, ale vaše zažívání se vám za tuhle péči odvděčí.
V dnešní uspěchané době se lidé naučili rychle něco zhltnout a neztrácet jídlem příliš času. Vaše slezina a žaludek ale potřebují čas a klid na to, aby potravu zpracovaly a přeměnily na živiny. Proces trávení začíná již v ústech za pomoci žvýkání a slin. Žvýkáním se potrava rozmělní, aby ji mohl žaludek snadněji zpracovat, enzymy obsažené ve slinách započnou trávení potravy.
Zvyk jíst v rychlosti bohužel často vede k tomu, že se člověk nacpe vším možným. Abyste se vyhnuli nežádoucímu kvašení ve střevech, které vede k nadýmání a plynatosti, je lepší nemíchat sladké se škroby, mléčnými výrobky a obilovinami. Pro vaše trávení je mnohem šetrnější nechat si dezert na později a dát si ho až třeba hodinu po jídle.
Nadváha má za následek zpomalení metabolismu. Vyhýbejte se těžkým jídlům, která způsobují zahlenění. Nejčastějšími viníky jsou mléčné výrobky, bílá mouka, cukr a sladkosti, tučná masa a živočišné tuky. Když je organismus zahleněný, proces trávení se zpomalí a není efektivní. V tkáních se pak hromadí odpadní látky a toxiny. Vlhké prostředí poskytuje živnou půdu plísním, kvasinkám a ložiskům různých infekcí.
S postupem věku mají tkáně a pokožka tendenci se vysušovat. Úkolem sleziny je zvlhčovat tělo a kontrolovat, aby se vaše sálající srdce nepřehřálo. Zásobujte své tělo vším, co je hydratuje: vodou, vývary a polévkami, čerstvou zeleninou a ovocem bohatými na vodu a vitamíny, olejnatými semínky, celozrnnými obilovinami. Namísto pečiva, toastů, černého čaje a kávy, které tělo vysušují, si k snídani uvařte rýžovou nebo obilnou kaši nebo miso polévku.
Velké pracovní vypětí, stres, nedostatek odpočinku a spánku rozpalují Oheň srdce a vyčerpávají slezinu, která má za úkol mít ho pod kontrolou. Abyste posílili Jin sleziny, nezapomínejte odpočívat, dostatečně spát, předcházet stresovým situacím a vyhýbat se hlučnému prostředí. Nepracujte dlouho do noci. Dělejte si radost, relaxujte a meditujte.
Zařaďte do svého života pohybové aktivity, které vás přimějí se hýbat, aniž by vás vyčerpávaly. Procházky v přírodě, plavání, tanec, čchi-kung nebo jóga vás zklidní a přivedou více sama k sobě, zároveň však rozproudí v těle krev a energii a podpoří tím váš metabolismus. Vnitřní orgány, včetně trávení pak lépe fungují a tělo je lépe vyživované a zásobené energií.
Pohyb, zejména pokud se odehrává na čerstvém vzduchu, přispívá k lepšímu okysličování organismu. A kyslík je přirozeným nepřítelem plísní a kvasinkových infekcí.
Zevnitř zlepšíte fungování sleziny a žaludku cvičením čchi-kung Orel v hnízdě.
Taoistické dýchání, kterému se naučíte v čchi-kung Orel v hnízdě, vás povede k tomu, abyste zlepšili držení svého těla. Bránice se tak nachází v ideálním postavení rovnoběžně s pánví a může se volně a bez omezení pohybovat nahoru a dolů. Svým pohybem dolů při nádechu jemně stlačuje slezinu, žaludek a další orgány, při výdechu a pohybu vzhůru jim zas vytváří prostor, aby se mohly uvolnit a plně rozvinout. Touto jemnou masáží bránice stimuluje funkci sleziny a ostatních břišních orgánů, které jsou tak lépe prokrvované a okysličované.
Cvičením pohybů čchi-kung Orel v hnízdě se tělo uvolní, rozproudí se v něm energie a postupně se rozpustí také bloky a omezení v jejím proudění. Volný pohyb čchi podporuje oběh krve i ostatních tekutin v těle, vnitřní orgány jsou pak lépe vyživované a okysličované a lépe fungují. Dobře proudící krev odnáší pryč nahromaděné odpadní látky a usazeniny a zabezpečuje tak detoxikaci organismu.
Aby žaludek a slezina dobře fungovaly, potřebují k tomu stejnoměrné, mírné, příjemné teplo. Přílišný chlad trávicí procesy uhasí, příliš velká horkost zase potravu spálí. Chlad žaludku doprovázejí pocity těžkosti a přesycení, jeho horkost se projevuje pálením žáhy a překyselením.
Čchi-kung Orel v hnízdě nabízí řadu technik, které vám pomohou zlepšit tepelnou pohodu ve vašem těle. Umožní vám uvolnit přebytečné teplo z míst, kde se nahromadilo, nebo zahřát místa, kde je tepla nedostatek.
Nic neudělá žaludku a slezině lépe než čchi-kungová masáž břicha, která je jemně prohřeje a přivede do nich čerstvou energii.
Horečná aktivita, stres a vypětí, jež charakterizuje dnešní dobu, vytvářejí v těle napětí a nadměrnou horkost. Horko vyčerpává vaše zásoby tekutin, vysušuje a oslabuje vaši slezinu.
Čchi-kung vás naučí zpomalit, zvolnit a stát pevně nohama na zemi. Namísto rozptýlenosti a neustálého usilování vás naučí být teď a tady, spokojení a vyrovnaní s tím, co je. Když dosáhnete vnitřní harmonie, podaří se vám zpracovat a přeměnit v moudrost vše, co v životě zažijete.
Rozhodli jste se udělat pro svůj žaludek a slezinu něco hezkého a dopřát jim příval nové čchi? Se změnou svých stravovacích návyků můžete únavu po jídle zcela odstranit a začít můžete hned teď se záznamem webináře Jak být ve svém středu. Chcete-li vyzkoušet účinky čchi-kungu Orel v hnízdě, získejte hned 3 Orlí video lekce zdarma, přihlašte se na některý z našich živých online kurzů, nebo se rovnou naučte sestavu Orla v hnízdě s Online kurzem pro začátečníky.
Čchi-kung Orel v hnízdě byl vytvořen pro člověka moderní doby, který má nedostatkem času a pohybu a jeho žaludek trpí velkou mírou stresu a pracovního vytížení. Jeho účinky poznáte i když mu věnujete jen pár minut denně!