Říjen 2016 - Energie dechu a ochranná čchi

Plíce se v našem těle rozprostírají jako deštník, který chrání před vlivy zvenčí všechny orgány pod sebou. Jako první na ně útočí viry a bakterie, a je proto důležité, aby byly v dobré kondici a pomohly nám prožít zimu bez chřipky a nachlazení.

Číňané říkají, že každý život má vyměřený omezený počet dechů. Chceme-li žít dlouho a udržet si dobré zdraví, je potřeba naučit se dýchat pomalu, plynule a s uvolněním a využívat co největší kapacitu plic.

Taoistické dýchání se neomezuje jen na dýchání nosem a naplnění plic vzduchem. Jeho účelem je oživit zevnitř celé tělo, stimulovat nervový systém a navodit hladký a plynulý pohyb vnitřních orgánů, aby v nich bez omezení proudila krev a energie.

Taoistické dýchání spočívá v uvolněném, pravidelném dýchání celým tělem, kdy se v zájemné souhře s dechem pohybují vnitřní orgány.

V říjnu jsem se postupně učili rozdýchat celý prostor břicha, boky, spodní záda, ledviny a horní část zad. Dýchání do zad se dobře trénuje vleže na zádech

Vypadá to, že jsme dýchali doslova do úmoru, až jsme bez opory židle nemohli ani stát. Zdání klame. Tato nezvyklá pozice umožňuje lépe vnímat dech v oblasti zad. Vyzkoušejte si to.

V Taoistickém dýchání je důležité i správné postavení těla. V základním postoji čchi-kung se tělo uvolní, bránice je ve správném postavení a může se volně pohybovat a tekutiny a čchi v těle plynule a harmonicky proudí.

Dýchání se prolínalo i do všech ostatních praxí, které jsme v říjnu cvičili.

Cvičili jsme se v pohybech ve spojení s dechem.