Prosinec 2017 - Pramen mládí a životní síly

Pramen mládí a životní síly máme všichni uložený v ledvinách. A právě pro jejich zdraví a dobrou kondici jsme sestavili speciální zimní čchi-kung, který vyhání z těla chlad a ztuhlost a dobíjí naše energetické baterie.

Chlad z těla jsme vyhnali hned na začátku víkendu Rychlou masáží. Vlila nám do těla život, příjemně nás zahřála a rozproudila v těle krev a čchi. Během víkendu jsme si ji dopřáli mnohokrát a fungovala stoprocentně.

Další výživnou praxí, která nám důkladně prohřála celá záda včetně oblasti ledvin bylo Pomalé cvičení na páteř. Cvičí se velmi pomalu a vypadá docela nevinně, ale stačila tři opakování a nikoho nenechalo chladným. Oslabená záda jsou navíc znamením oslabených ledvin a posilování zad nepřímo napomáhá zlepšení zdraví ledvin.

Pokročilejší studenti zašli v prohřívání těla ještě o kus dál. Pod vedením Sifu Ješe Gyatso a našeho specialisty na Tvrdé čchi-kung Honzy se věnovali technikám Tvrdého čchi-kung.

Tvrdé čchi-kung posiluje svaly, šlachy, kosti a dokonce i nervy. A silné nervy byly skutečně potřeba, aby naši pokročilí zvládli hned dva dlouhé bloky jangových cvičení. Za odměnu si pak mohli chvíli poležet při praxi Dýchání do kostí, při níž energii, kterou vygenerovali tvrdým čchi-kungem, přivedli až do morku svých kostí.

V ledvinách máme uloženou zásobu prenatální životní energie ťing. Ta se s přibývajícím věkem postupně vybíjí a, pokud žijeme vyčerpávajícím životním stylem, vybíjí se o to rychleji. Je proto chytré udržovat si dostatečnou zásobu provozní energie, aby tělo nemuselo sahat do rezerv v ledvinách. A k rychlému dobití nejlépe poslouží čchi-kungové postoje.

Znamením nerovnováhy energie ledvin jsou ztuhlá záda, bolavé a neohebné klouby a také studené ruce a nohy. Prostředkem, jak jemně ale účinně rozhýbat celé tělo a rozproudit stagnující energii ledvin, jsou čchi-kungové pohyby. My jsme si k nim navíc přidali i speciální pohyby zdravotního čchi-kungu, zaměřené přímo na dráhu ledvin a močového měchýře.

Energetické body ledvin se nacházejí na dolních končetinách a na chodidlech. Zdravotní čchi-kung myslí i na ně.

To, že je možné vnímat čchi proudící tělem, vědí naši pokročilí už dávno. Je ale možné vnímat a ovlivňovat proudění energie v každém meridiánu zvlášť?

No jasně, že to možné je! Je k tomu ale potřeba přesně vědět, kudy meridiány procházejí a naučit se je vnímat zevnitř. V prosinci jsme objevovali hned několik meridiánů najednou. Začali jsme meridiánem plic a skončili meridiánem ledvin.

S přesnou lokalizací bodů na meridiánu tlustého střeva nám pomáhal Sifu.

Pro zdraví ledvin ale nestačí jen popohnat zlenivělý oběh krve a čchi a zahřát tělo cvičením. Tím prospějeme zejména jangu ledvin. Jin ledvin obnovují spíše klidové aktivity, ale hlavně odpočinek. Celý seminář se tedy nesl v duch rovnováhy mezi aktivitou a odpočinkem, mezi dynamickým cvičením a relaxačními praxemi.

V rámci odpočinkové fáze semináře jsme uspořádali oslavu.

Styl Orel v hnízdě totiž v roce 2017 oslavil 20 let v České republice. Pavel pro nás připravil video, které nám připomnělo, jak Orel do ČR přiletěl, jak se rozvíjel a kteří lidé byli u toho. A byla to velká spousta Orlích studentů a instruktorů!

Největší dík ale patří našemu skvělému Sifu, který pro nás Orla vymyslel a stále ho vylepšuje a také neúnavně šestkrát do roka létá do Česka, aby nás mohl vést a inspirovat na naší Orlí cestě. Děkujeme ti Sifu!