TAOISTICKÉ DÝCHÁNÍPro připomenutí přínosu taoistického dýchání se můžete podívat na následující video.


TENTO TEST VÁM POMŮŽE ZMĚŘIT VÁŠ POKROK

Zlepšujete si dýcháním zdraví a prodlužujete život? Zjistíte to pomocí jednoduchého testu.

1) Sedněte si na židli a opřete se zády. Jestli zrovna stojíte v tramvaji nebo jste někde venku a nemůžete si sednout, tak se jenom na chvilku zastavte. Následující test zvládnete i bez židle.

2) Začněte si všímat, jak dýcháte. Zkuste sledovat několik nádechů a výdechů od začátku do konce. Máte? Tak dál.

3) Uberte úsilí. To, že si dechu všímáte, neznamená, že ho musíte záměrně prohlubovat. Zkuste nechat tělo dýchat samo, bez úsilí. Když narazíte na své hranice, nesnažte se je překročit. Uvolněno? Jdeme dál.

4) Stále sledujte dech a zkuste zjistit, kterou část těla při nádechu a výdechu používáte? Je to přední část hrudníku, břicho, spodní část zad, horní část zad nebo nějaká jejich kombinace? Až budete vědět, podívejte se na výsledky:

Dýchali jste spíš horní/přední částí hrudníku? Tak tady je co zlepšovat. Když dýcháme převážně přední částí hrudníku, přetěžujeme srdce a můžeme si zadělat na takové nepříjemnosti, jako je třeba infarkt. Navíc často zatahujeme při nádechu břicho a tím nedáváme prostor orgánům v břiše, aby mohly správně fungovat. Taky nevyužijeme kapacitu plic, nezískáme ze vzduchu dost kyslíku, ani se při výdechu nezbavíme všech odpadních látek. Ale nezoufejte, dá se to snadno spravit.

Dýchali jste spíš břichem (při nádechu se bříško zvedalo a při výdechu klesalo)? To je bezva, protože se s každým dechem dokážete víc uvolnit, přivedete krev do vnitřních orgánů, aby dobře fungovaly a taky do sebe dostanete hodně vzduchu a čchi (životní energie). Mít víc čchi znamená mít víc síly a lepší zdraví. Mohlo to ale být lepší?

Dýchali jste nejen břichem, ale i spodní částí zad a boků (vnímali jste nádech a výdech i tam)? Skvěle! Zapojíte totiž vnitřní svaly břicha a zad, uvolníte oblast beder a bederní páteře. To všechno bez náročného cvičení a kdykoli budete dýchat. Objevili jste ještě něco?

Dýchali jste nejen břichem, spodní částí zad, boky, ale celými zády? Přední část hrudníku se vám ani nepohnula? Dýchali jste dokonale uvolněně a každý nádech byl stejně dlouhý jako výdech? Nasávali jste nejen vzduch, ale i čchi z vašeho okolí? Páni! Tak to jste mistrem Taoistického dýchání! Dokážete navíc uvolnit celou páteř, vyživit ledviny a tím si prodloužit život. Správným dýcháním uvolňujete a masírujete srdce, aniž byste je přetěžovali. Vaše tělo je plné čchi a vy jen stěží onemocníte a stárnete pomaleji. Ovládáte vzácné učení a my doufáme, že se o ně podělíte s co největším počtem lidí, protože jim všem to může výrazně zlepšit život.


Dejte nám vědět, jak vám to šlo nebo nešlo. Budeme mít radost s vámi nebo vám poradíme, jak na to.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů