JARNÍ OMLAZUJÍCÍ KÚRA


Svratka 2. - 4. března 2018

Březnový víkendový kurz čchi-kung

Na březnovém semináři čchi-kung Orel v hnízdě využijeme probouzející se energii jara k tomu, abychom v těle rozproudili energii stagnující po zimním zahálení, podpořili očistné procesy v organismu, zbavili se starých zátěží, a probudili svou odvahu na cestě k osobnímu růstu  a rozletu.

Seminář začíná v pátek 2. 3. 2018 v 18 h a končí v neděli po obědě kolem 14 h.

Seminář osobně povede tvůrce stylu Orel v hnízdě Sifu Ješe Gyatso z Velké Británie s se svými instruktory.

Seminář je určený studentům všech úrovní pokročilosti, včetně začátečníků.

Program semináře probíhá v českém jazyce nebo je do češtiny tlumočený.

Přihlásit se na seminář

Co se naučíte:

 • Uvolnit tělo a zbavit ho ztuhlosti a nahromaděného napětí
  za pomoci plynulých, jemných pohybů čchi-kung.
 • Rozproudit energii v těle a odstranit bloky a omezení v jejím proudění
  za pomoci automasáže a čchi-kungových pohybů.
 • Vnímat svou životní energii, lépe s ní hospodařit a umět ji kdykoliv dobít
  pomocí postojů a technik práce s energií.
 • Podpořit schopnost regenerace organismu
  tím, že uvedete do rovnováhy energii vnitřních orgánů a zlepšíte jejich prokrvení a okysličování.
 • Zlepšit očistné procesy v organismu
  tím, že v těle rozproudíte krev, čchi a lymfu, a tělo se pak efektivněji zbaví odpadních látek a toxinů.
 • Rozvinout v sobě odvahu bojovníka,
  který se nespokojí s přežíváním v předem zajetých kolejích, ale dává svému životu jasný směr na cestě k moudrosti a osobní svobodě.

Na jaře je nejsilnější živel Dřeva

Po dlouhém období zimy, kdy energie přírody dřímala v hloubce pod povrchem, přebírá vládu jaro. Energie jara je svěží, živá, deroucí se na povrch, směřující k růstu. Je to energie stromu, která proudí od kořenů hluboce zapuštěných v zemi směrem vzhůru a do šířky, aby oživovala jeho větve a listí a dávala jim sílu růst.

Jaro je obdobím obnovy

Zimou končí roční cyklus koloběhu přírody. Jarem začíná cyklus nový. V přírodě všechno ožije, znovu se zazelená, vyraší nové větve a výhonky. Celá příroda projde dokonalou obnovou a ze všeho dýchá mládí a svěžest. Živel dřeva, který vládne jaru, má velkou regenerační sílu.

Regenerační síla jater

V lidském organismu mají úžasnou schopnost regenerace játra. Je to jediný orgán v těle, který dokáže dorůst, když nějakou jeho část odstraníme. Energie, která z jater proudí, má stejnou omlazující a obnovující sílu, jako živel Dřeva v přírodě. Játra filtrují krev a zbavují ji toxinů. Starají se o dobrou hydrataci organismu, aby si uchoval svou svěžest a předčasně nezestárl.

S jarem souvisí očista

Stejně jako když v přírodě na jaře roztaje sníh a led a jarní povodně pak odplaví mrtvé dřevo, větve a špínu, také naše tělo se na jaře potřebuje zbavit odpadních látek a toxinů, které se v něm přes zimu nahromadily.

V zimě se obvykle méně hýbeme a jíme vydanější jídla, aby si naše tělo vytvořilo zásoby energie a díky nim lépe odolávalo chladu. Na jaře je třeba naše zlenivělá těla rozhýbat a rozdýchat, rozproudit v nich krev a energii. Když krev, čchi a ostatní tekutiny v těle dobře proudí, snadněji zbavíme odpadních látek a toxinů, které se přes zimu usadily v tkáních, včetně těch tukových.

Jak čchi-kungem podpoříme regeneraci a očistu organismu?

POHYBY ČCHI-KUNG

Ladné a plynulé pohyby čchi-kung se cvičí s velkým uvolněním a zcela bez úsilí. Svaly a klouby se při nich uvolní, energie v těle se rozproudí a postupně se rozpustí také bloky a omezení v jejím proudění. Hladina energie v jednotlivých drahách se vyrovná a tělo se vrátí do stavu rovnováhy.

Dobře proudící čchi stimuluje proudění krve, která tělo okysličuje, ale také dalších tělních tekutin, jako je lymfa, mozkomíšní mok nebo sinoviální tekutina v kloubech, čímž zlepšují stav páteře, mozku a kloubů.

Když krev, čchi a tělní tekutiny v organismu bez omezení proudí, vnitřní orgány dobře fungují a tělo je schopné zbavovat se škodlivých látek, které se v něm nahromadily.

POSTOJE ČCHI-KUNG

Postoje čchi-kung  se zvenku jeví staticky, uvnitř jsou však velmi dynamické. Rozproudí v těle energii, posílí tělo a nabijí ho energií. Naše energetická kapacita tím postupně vzroste a zvýší se i rezervy čchi, kterou pak můžeme v případě potřeby čerpat.

TAOISTICKÉ DÝCHÁNÍ

Taoistické dýchání je klíčem k dlouhému životu. Vrací život a pohyb do všech vnitřních orgánů a tkání a podporuje volný pohyb krve a čchi. Spočívá v uvolněném, hlubokém dýchání do břicha, při němž se břicho rozpíná do všech směrů a zase smršťuje ve spojení s dechem. To plně zapojí bránici, přivede vzduch do všech částí plic, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů a okysličení organismu. Zlepšuje také účinnost výdechu, abychom beze zbytku vydechli všechen oxid uhličitý a další škodlivé látky. Taoistické dýchání také velmi účinně zklidňuje a uvolňuje nervovou soustavu.

ZDRAVOTNÍ ČCHI-KUNG

Techniky zdravotního čchi-kungu ovlivňují a posilují proudění energie v jednotlivých vnitřních orgánech a tím je uzdravují. Praxe Šesti léčivých zvuků a pohybů využívá pohybu spojeného s vibrací konkrétního zvuku k tomu, aby uvolnila přebytečné horko z vnitřních orgánů a zbavila je toxinů, přivedla do nich čerstvou energii a stimulovala tím jejich funkci. Tím, že pracuje se všemi hlavními vnitřními orgány, je vrací do stavu vzájemné harmonie a vyváženosti. Praxe Úsměvu pěti barev za stejným účelem využívá vizualizace.

Odvaha bojovníka na cestě k moudrosti

Živel dřeva v nás se projevuje silnou vůlí k životu a touhou po svobodě a sebevyjádření. Je-li v rovnováze, dovedeme svému životu svobodně určovat směr s odvahou bojovníka, který se nebojí čelit různým zkouškám a překonávat překážky. Náš vnitřní bojovník je na své cestě ke svobodě a moudrosti schopen odolat různým pokušením a negativním návykům, nepodléhá iluzím ani nebalamutí sebe sama.

Může se ale stát, že náš živel Dřeva není v rovnováze. My pak ztratíme odvahu určovat životu vlastní směr, čelit jeho nástrahám a nepodléhat negativním vlivům. Zažíváme beznaděj, máme dojem, že nejsme dost dobří, že se nám nikdy nepodaří svůj život změnit a dát mu správný směr. Nakonec se uzavřeme sami do sebe, na všechno rezignujeme, podřídíme se se tomu, co po nás chtějí druzí nebo propadneme svým zaběhnutým zvykům, i když nás ničí. To všechno proto, že jsme ztratili odvahu a vůli jít svou cestou, růst, vyvíjet a tvořit, vyjadřovat navenek, kým opravdu jsme.

Východiskem z takových pocitů nespokojenosti, beznaděje, uzavřenosti a nedostatku iniciativy jsou techniky práce s myslí a s emocemi, kterým se budeme na semináři věnovat. Ukážeme si, jak  zacházet s nepříjemnými emocemi, které nad námi získaly vládu. Vyzkoušíme si, jak díky tréninku mysli můžeme objevit zdroj své duchovní síly, neohroženosti a osobní svobody.

Praktické informace

Pobytový seminář čchi-kung Orel v hnízdě se koná v příjemném prostředí Hotelu Svratka, uprostřed krásné přírody Vysočiny. Účastníci jsou ubytovaní v pohodlných hotelových pokojích a na místě mají zajištěnou bezmasou stravu tři krát denně. Výuka čchi-kung je rozdělená do bloků, mezi nimiž je ponechán čas na jídlo a odpočinek. Cena semináře 3650,- Kč (3450,- Kč pro členy s rzč) zahrnuje úhradu za výuku, ubytování v hotelu a plnou penzi.

Co s sebou:

Na cvičení není potřeba žádné zvláštní vybavení. Stačí si zabalit pohodlné sportovní oblečení volnějšího střihu, pohodlnou sportovní obuv s rovnou podrážkou a deku na relaxační praxe vleže. Na meditační a relaxační praxe si s sebou můžete vzít svůj meditační polštář, nebo můžete sedět na židlích, které budou k dispozici na místě.

Proč jet na seminář s Mistrem?