Je čchi skutečná?

“Ty věříš, že nějaká čchi existuje?”

Touto otázkou zareagovala před několika lety moje známá poté, co jsem se zmínil, že cvičím čchi-kung. Myslím, že jsme se v tu chvíli zaskočili navzájem. Ona zaskočila mě tím, že by někdo mohl o existenci čchi pochybovat. Já ji tím, že by někdo mohl v její existenci věřit.

Odpověděl jsem po pravdě: “Ne, nevěřím. U mě to není otázka víry, ale zkušenosti. Já prostě vím, že existuje.”

Energie – módní slovo bez obsahu

Od tohoto setkání uplynula dlouhá doba a dnes se zdá být všechno jinak. Mluvit o energii (čchi, práně), věřit v ní, je v módě. Energie je něco, co čerpáme při wellness pobytech, dodáváme si ji pomocí energetických drinků, vyplavujeme energii stresu v posilovně. Superpotraviny nám ji dodají nekonečné množství. Už nestačí na někoho myslet, je lepší mu rovnou poslat pozitivní energii.

Slovo energie se stalo pravidelnou součástí našeho slovníku, ale jeho obsah je poněkud nejasný. Je to něco, v co věříme, co nás láká, něco nepolapitelného, po čem všichni touží. A přesto …

Dotek čchi

Vybavuje se mi mé první setkání s mistrem Ješe Gyatso na jaře 1997 v britském Walesu. Bylo to zároveň mé první setkání s vnitřní silou, která oživuje naše těla, se čchi. Na semináři jsme začali cvičit pohybovou sestavu Orla v hnízdě a hned po ní následovalo uvedení do kontaktu s energií. Stáli jsme v kroužku, asi v pěti lidech, v základním čchi-kungovém postoji. V rukách jsme si představovali zářící kouli energie. Chvíli se nic nedělo. Pak nám Mistr ukázal, jak začít vnímat čchi mezi svými dlaněmi. Bylo to, jako bych mezi nimi držel silný magnet. Nešly dát k sobě, ani od sebe.

Jeden ze studentů nic necítil, protože byl v příliš velkém napětí. Kde je napětí, nemůže energie volně proudit. Navíc napětí snižuje citlivost. Proto mu Mistr uvolnil paže a ruce a pomocí svojí čchi v nich podpořil proudění energie. I on nakonec objevil zkušenost doteku čchi.

Proč je důležité mít přímou zkušenost čchi?

Čchi-kung (nebo qi gong) v překladu znamená “pěstování životní energie (čchi)”. Je nemožné pěstovat čchi bez toho, abychom ji vnímali. Proto je uvedení do kontaktu s energií jednou z prvních věcí, které studenti na našich seminářích zažijí.

V některých knihách o čchi-kung se můžeme dočíst, že si při cvičení máme představovat, jak čchi proudí tím či oním směrem. To může být prospěšné, ale pořád je to jen představa.

Je velký rozdíl mezi tím si něco představovat a skutečně to dělat. Co byste raději? Představovali si, že jíte čokoládu nebo ji skutečně jedli? I když představa, že jím čokoládu může být příjemná, je nesrovnatelná s tím, když si čokoládu dám do úst a vychutnám si ji.

Dotek čchi je jen začátek

Když se dotknete své čchi, zažijete nový rozměr svojí existence. Budete chtít objevovat, jakým způsobem se vaše čchi projevuje a zjistit, jestli:

  • dokážete ji cítit jen mezi rukama nebo i jinde v těle,
  • vnímáte ji jen jako magnet nebo i jinak,
  • dokážete rozlišit její různé kvality (například zdravou od nemocné, chladivou od horké),
  • omezuje se na vaše tělo nebo ji můžete vnímat i mimo ně,
  • má na ni vliv roční období, strava nebo energie ostatních lidí.

Od mého prvního setkání s Orlem v hnízdě jsem uvedení do kontaktu s čchi zažil u několika tisíc studentů. Tentokrát již v pozici instruktora. Nikdy mě neomrzelo vidět úžas v jejich tvářích, když se dotkli svojí čchi. Počáteční nejistota, jestli něco ucítí, je pryč, celí se rozzáří a hned chtějí zjistit, co všechno se dá s energií ještě dělat.

Chci se čchi dotknout hned!

Dotknout čchi se může každý. Zažít ji a naučit se s ní pracovat můžete na každém víkendovém semináři čchi-kung s Mistrem Ješe Gyatso. Pokud nemáte možnost na něj přijet, můžete zažít dotek čchi díky videím, která pro vás Mistr Ješe Gyatso připravil a která jsou dostupná všem zcela zdarma.

Tagy:
Pavel Simon
Hlavní instruktor čchi-kung Orel v hnízdě
Komentáře
  1. Mám podobný první zážitek. Díky mistrovi na mém prvním semináři. Ten okamžik mě přesvědčil, že to není jen hra na představování si něčeho. Podobně klíčovou zkušenost jsem měla i o pár let později také díky mistrovi – o síle proudění energie ve skupině.

  2. Irena Pavelková napsal:

    Ještě dnes mám v paměti ten okamžik, kdy jsem , díky Mistrovi zjistila, že nějaká čchi skutečně existuje. Trvalo docela dlouho než se mi podařilo jí cítit i bez přítomnosti Mistra. Je opravdu všude kolem ,v lidech, v přírodě…jsou místa, kde jí člověk může cítit tak silně až se mu „ježí srst“. Jenomže je to přesně jako s tou čokoládou , kdo si „nelízne“ netuší o čem ,že je ta čokoláda.

  3. Dobrý den, sílu čchi cítím a ve svém životě ji i jako celostní terapeut využívám. A můžeme říci, že zázraky se dějí. Probuzením pozornosti k sobě samému mohu proplouvat životem bez omezení, bez hranic, silné zdraví je samozřejmostí. Člověk je šťastný a spokojený, do života mu vstupují lidé i situace, které nejsou komplikací. Je to taková hra a člověk by měl být hravý celý život:-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.