Pepa necvičil, kouřil, chlastal a dožil se 90 let. Proč bych to neměl mít stejně?

Čím to je, že mohl Pepa dělat takové věci a dožil se požehnaného věku? Chcete znát tajemství dlouhého života? Co se z Pepova příběhu můžete naučit a jak s tím souvisí cvičení čchi-kung (kterému se Pepa nevěnoval, ale vy byste z dobrých důvodů mohli)?

Pepovo štěstí

Pepa měl štěstí. Ne ve svém životě, ale před ním. Tedy, technicky vzato, na jeho samotném počátku. Pepovi rodiče mu totiž dali do vínku silnou esenci (ťing) v okamžiku, kdy ho počali. Díky ní mohl Pepa své tělo celý život huntovat a „užívat si“, aniž by to vedlo k jeho předčasné smrti. Dokonce se dožil velmi vysokého věku.

Byl na tom stejně, jako by se narodil do rodiny dolarových miliardářů a bez ohledu na to, kolik by utrácel, měl by peněz stále dost.

Co je ta tajemná esence a kde se bere?

Esence (ťing) je základem naší vitality. Čím víc esence máme a čím je kvalitnější, tím delší bude náš život a pevnější naše zdraví.

Tradiční čínská medicína rozlišuje dva druhy esence – předporodní a poporodní.

Tu první získáváme od rodičů v okamžiku početí. V pohlavních buňkách, vajíčku a spermii, je obrovské množství té nejsilnější energie, se kterou se v životě setkáme. Musí být silná, protože z ní má vzniknout nový život. Její kvalita je určována kvalitou esencí našich rodičů.

Pokud byli rodiče ve chvíli, kdy vás počali, mladí, zdraví a silní, je pravděpodobné, že i vaše esence bude silná. Jestli už byli starší, nemocní nebo slabí, budete na startu do svého života znevýhodněni a nedostatky v množství a kvalitě esence budete muset vyvažovat po celý život.

Jak vyvažovat? Čtěte dál a dozvíte se to.

Esenci získané od našich rodičů se říká předporodní nebo prenatální, protože přichází ze světa před naším narozením. Právě s ní Pepa vyhrál nejen loterii, ale rovnou pořádný jackpot.

Množství prenatální esence je bohužel konečné (nedá se doplnit) a když je vyčerpáme, náš život končí. Rodiče nám zkrátka natankovali nádrž plnou paliva (někomu větší, někomu menší) a když palivo dojde, tak jsme dojeli.

Naštěstí si v životě nemusíte vystačit jen s prenatální esencí. Existuje totiž ještě esence postnatální nebo poporodní. Tu do sebe dostáváte s tím, co jíte, pijete a ze vzduchu, který dýcháte. Netřeba dodávat, že i její množství a kvalita je závislá na tom, jak kvalitní je vaše jídlo a pití a jak dobře umíte dýchat (tj. kolik energie jste schopni do sebe s každým nádechem přijmout).

Hospodaříte se svou esencí dobře?

Esence, prenatální i postnatální, se v těle přeměňuje na čchi, která naše tělo oživuje a díky které můžeme fungovat. Podstatný pro dlouhý a zdravý život je poměr, ve kterém se tak děje.

Správně se svou esencí hospodaříte, pokud jíte kvalitní jídlo, pijete dobré pití, naučíte se správně dýchat, dobře spíte a podle potřeby odpočíváte. Díky tomu má vaše tělo dostatek čchi z postnatální esence a nemusí tolik sahat do železné zásoby esence prenatální (té od rodičů).

Potíž nastává, když tělo z postnatální esence nezíská dostatek čchi pro to, aby plnilo všechny úkoly, které od něj vyžadujete. Celý den vás někde nosilo, do práce, za povinnostmi nebo zábavou, protože je třeba toho stihnout za každý den strašně moc.

V takovém případě tělu nezbývá než sáhnout do železné zásoby prenatální esence. A jak už víte, tahle železná zásoba je omezená a následky jejího vyčerpání nejsou nic moc.

Dá se zjistit, jak je na tom vaše prenatální esence?

Bohužel neexistuje žádný přístroj, který by vám ukázal, kolik esence už jste spálili a kolik vám jí ještě zbývá. Dá se ale zjistit, jakým tempem esenci spalujete a z toho odvodit, jak rychle se blížíte k bodu, kdy vám dojde.

Úbytek esence totiž souvisí s věkem a vitalitou. S esencí zacházíte dobře, pokud:

  • vypadáte na svůj věk a ne starší, než kolik let vám ve skutečnosti je,
  • energie načerpaná spánkem v noci, odpočinkem během dne, jídlem, pitím a dýcháním vám vystačí na všechno, co chcete během dne stihnout, nepřemáháte únavu a nemusíte si pomáhat různými životabudiči,
  • vaše energie je silná a nebýváte nemocní,
  • máte elán a radost ze života.

Jestli to tak nemáte, je lepší být opatrní, než pozdě litovat, že jste pro svou esenci něco neudělali v době, kdy to ještě mělo smysl a mohlo vám to prodloužit život.

Co dělat, když jste to s prenatální esencí nevyhráli?

I kdybyste to se svou prenatální esencí nevyhráli, není vše ztraceno. Stále ještě můžete žít dlouhý a zdravý život, pokud uděláte následujících pár věcí.

Vedle kvalitního jídla a pití, správného dýchání, dobrého spánku a dostatku odpočinku je velkou pomocí je právě cvičení čchi-kung.

Jak vám čchi-kung zachrání prenatální esenci?

  1. Díky jeho pomalým pohybům přepnete tělo z módu napětí, které energii spotřebovává, do módu uvolnění, ve kterém tělo regeneruje a energii získává.
  1. Cvičení čchi-kung vám v životě vytvoří prostor, abyste mohli zpomalit, zklidnit se a naslouchat svému tělu a jeho potřebám. Tak dokážete poznat, kdy už je toho na vás moc a včas zvolnit.
  1. K načerpání energie vám pomohou čchi-kungové postoje. Jimi posílíte tělo a přivedete do něj čerstvou čchi.
  1. Díky postojům také zlepšíte schopnost vašeho těla energii uchovat. Energetická kapacita je základ. Je jasné, že když tu svou, teď třeba na úrovni tužkové baterie, zvětšíte na úroveň autobaterie nákladního tahače, budete mít v dobách nedostatku dlouho kde brát.

Co můžete pro svou esenci udělat teď hned?

Cvičením čchi-kungu zvětšíte zásoby své provozní (postnatální) čchi a tělo nebude muset tolik sahat do zásob prenatální esence. Vy budete zdravější, uvolnění a budete mít dost sil na dlouhý život.

Začít s čchi-kungem přitom není těžké.

Objednejte si naše Orlí video lekce zdarma, nebo online kurz pro začátečníky, díky kterému se náš styl čchi-kung hravě naučíte.

Máte raději živou výuku? Přihlaste se na víkendový kurz čchi-kung Orel v hnízdě.

Pavel Simon
Hlavní instruktor čchi-kung Orel v hnízdě
Komentáře